Plateliuose – siuitos „Infinito“ premjera

By 2021 8 liepos 9 rugpjūčio, 2021 Renginiai Platelių kultūros centre

Visą mėnesį Plateliuose vyko tikra klasikinės muzikos fiesta. Kultūros namų salė kiekvieną šeštadienį buvo pilna 9kiek leido karantino suvaržymai) tikrųjų muzikos gerbėjų, suplaukusių iš visos Žemaitijos. Prieš kiekvieną profesionalų koncertą savo muzikinius gabumus publikai dovanojo Plungės bei Platelių meno mokyklų mokiniai. O baigiamajame koncerte žiūrovai pasijuto kaip vienoje iš didžiausių pasaulio koncertų salių – scenoje diriguojant maestro Vilhelmui Čepinskiui vyravo tokia rimtis ir profesionalumas, kad net sunku aprašyti – tai reikia išgirsti.

Gegužės mėnesį vykę koncertai

Nuo gegužės 21 dienos kameriniu muzikiniu spektakliu „Sofijos Tyzenhauzaitės jausmų atspindžiai“ prasidėjęs VIII Platelių kamerinės muzikos festivalis tęsėsi iki praėjusio sekmadienio – karštosios birželio 20-osios popietės. Festivalyje dalyvavo didžiulis būrys muzikantų ir solistų. Bet apie viską iš eilės.

Gegužės 28 dieną Plateliuose koncertavo Klaipėdos kamerinis orkestras. Visus atėjusiuosius tiesiog užliūliavo virtuoziškai styginiais instrumentais griežiančių profesionalų muzika. Tikrai kitaip vyksta čia menas: nedraskant širdies dideliais decibelais, ramiai nukeliant į kažkokias kitas dimensijas, apvalant, kaip dabar populiaru sakyti, sielas (na, gal ne visiems reikia jas valyti, bet jei reikia, tai būtinai nueikit į tokį koncertą).

Festivalyje muzikavo ir jaunimas

Birželio 6-ąją – minint Tėvo dieną – atėjusius į Platelių bažnyčią džiugino jaunimas. Grojo Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos trombonininkų ansamblis, vadovaujamas Egidijaus Mikniaus. Jaunieji atlikėjai džiaugėsi gera bažnyčios akustika, šiltu priėmimu. Koncerte taip pat dalyvavo Platelių meno mokyklos mokiniai Jonas Šečkus (mokytojas Aivaras Alminas, koncertmeisterė Eglė Valančienė), Rusnė Valančiutė (mokytoja Eglė Valančienė) bei Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos mokinė Akvilė Rimkutė (mokytoja Aliona Alminienė). Jaunieji muzikantai visus kūrinius skyrė, kaip ir dera tokią dieną, – mylimiems tėveliams.

„RAMuzika“ profesionalėms dėkingi už koncertą

Birželio 11-tosios vakarą „apšildyta“ meno mokyklų mokinių pasirodymų į sceną žengė trio „RAMuzika“. Trys profesionalės – Rūta Blaškytė (fortepijonas), Aistė Širvinskaitė-Ruškienė (sopranas) bei Miglė Dikšaitienė (smuikas) – koncertą „Muzika akimirkai“ skyrė garsaus XIX amžiaus kompozitoriaus – Stanislovo Moniuškos – gimimo 200-osioms metinėms. Visos trys muzikės savo pasirodymais yra džiuginusios žiūrovus ne vienoje pasaulio šalyje, todėl jų sulaukti ir išgirsti nedidelio Lietuvos miestelio scenoje – didžiulė laimė.

Svečiuose Vilhelmas Čepinskis

O pačią karščiausią festivalio dieną (svilino 30 laipsnių karštis) – birželio 20-ąją – sulaukėme turbūt daugiausia tarptautinės patirties bei apdovanojimų turinčio, nuo pat ankstyvo (7-erių metų) amžiaus laurus muzikiniame kelyje skinančio genialaus smuikininko Vilhelmo Čepinskio. Susipažinome su juo ir kaip kompozitoriumi – tądien Šiaulių kamerinio orkestro atliekama skambėjo jo muzika. Pirmasis Vilhelmo pasirodymas Platelių scenoje tiesiog pribloškė: taip įtaigiai ir lengvai „verkė“ jo smuikas, o jis pats, kaip ta plaukianti melodija, gyveno ir skendo joje. Gražu buvo matyti, girdėti ir jausti didžiulio talento jėgą. Ta jėga prasiveržė ir premjeroje: pirmąkart čia, Plateliuose, atlikta Vilhelmo Čepinskio siuita violončelei ir orkestrui „Infinito“ (lietuviškai – begalybė). Kaip po koncerto teigė maestro, jis šį kūrinį parašė paprašytas vieno geriausių Lietuvos violončelininkų Mindaugo Bačkio, kuriam jį ir dedikavo. Du pasaulinio lygio muzikos grandai ant vienos scenos. Itin jautriai reaguojantys į maestro V. Čepinskio dirigavimą Šiaulių kamerinio orkestro muzikantai ir visiškai savo violončelės garsams atsidavęs charizmatiškasis M. Bačkis atliko šį, pusės valandos trukmės keturių dalių kūrinį. Turbūt jau aišku, kad klausytis buvo vienas malonumas.

Maldas giedojo Vaida Genytė

Plateliuose išgirdome ir talentingosios dainininkės Vaidos Genytės atliekamas tris maldas, kurioms melodijas sukūrė ir orkestrui dirigavo V. Čepinskis. Truputį keista buvo girdėti įprastą „Sveika Marija“ ir „Tėve mūsų“ įgavus muzikinę formą. Po koncerto pakalbinta apie bendradarbiavimą su maestro, Vaida šypsojosi ir teigė, kad religinė muzika jai esanti labai artima ir pažįstama, ją dažnai atliekanti, „o Vilhelmo sukurtos maldos labai gražios ir gana sudėtingos – nėra paprasta jas atlikti, reikia pastangų“.

Visur kartu

Kartu su Vilhelmu Čepinskiu į Platelius atvyko ir jo žmona bei dviejų dukrų mama Viktorija. Orkestre ji grojo smuiku. Paprašyta tarti keletą žodžių apie maestro, ji sakė iki šiol neatsistebinti jo talentu: „nėra namie jokios žvaigždės, net nesuprantu, kada jis kuria tokio gylio ir prasmės kūrinius. Gyvename paprastą gyvenimą, Vilhelmas visada kartu, su šeima, be galo myli visus tris savo vaikus, rūpinasi jais“. O Vilhelmas prisipažino kartais ilgai neužmingantis. „Tai ką darote?“ – paklausiau. „Svajoju ir kuriu muziką, – juokdamasis atsako. – Šiaip esu paprastas žmogus, žaidžiu su vaikais, pjaunu žolę. Niekada nesakau, kad paliktų mane ramybėje, nes turiu kurti muziką. Tikrai ne. Džiaugiuos gyvenimu.“

Štai kokie žmonės Platelių VIII kamerinės muzikos festivalyje dalijosi su žiūrovais savo talentu. Įteiktos jiems gėlės tikrai neatspindės to, ką patyrė jų klausiusieji. O jie dėkingi. Dėkingi už tą pakylėjimą, kurį jautė kaskart atėję į koncertus.

 

Aušra Dirvonskienė, „Žemaitis“

Leave a Reply